Rådsavgjørelse 05.02.07: Klage på markedsføring av Enbrel, Wyeth (R2306)

Saken ble innklaget av LEO Pharma AS. Gebyr kr 30.000,-.

Navn på firma som klager: LEO Pharma AS

Navn på firma som klages inn: Wyeth

Kort sammendrag av klagen:

Vi innsender herved klage på firmaets markedsføring av Enbrel, ved deres omtale av indikasjon for bruk av preparatet, angitt i avtalebrev til allmennleger høsten 2006 og som vist i en lysbilde-presentasjon til helsepersonale under "Høstkurs Voss 2005".

Vi ser det som meget kritikkverdig og alvorlig at firmaet gjennom sin markedsføring unnlater å angi den hele og fulle indikasjonstekst med hensyn til anbefalt bruk ved plakkpsoriasis og ved psoriasisartritt. Avtalebrevet mangler Felleskatalogtekst.

Ved begge sykdomsforhold unnlates det å informere leger om at Enbrel er et preparat som først er indisert etter at flere andre behandlingsformer er utprøvet og pasienten ikke har respondert på anbefalt konvensjonell annen systemisk behandling eller er kontraindisert.

Hele saksdokumentet fra Rådet

Rådets kommentarer og konklusjon

Saken er behandlet av Dnlf OG LMIs Råd for legemiddelinformasjon, i møte M047,

5. februar 2007:

Rådet har i saken forholdt seg til det innklagede avtalebrevet.

Rådet understreker at reklamen må være fyllestgjørende og indikasjoner må gjengis korrekt. Den forkortede indikasjonen og utelatelsen av FK-teksten gjør at dette kravet i dette tilfellet ikke er oppfylt.

Klager gis medhold.

Wyeth ilegges gebyr kr 30.000,-.