
20 av 28 nye legemidler har så langt i år fått nei til bruk i den offentlige helsetjenesten. Det viser undersøkelser bransjeforeningen Legemiddelindustrien har gjort basert på tall fra Nye Metoder over avgjørelser fra Beslutningsforum.
– Legemidler faller i pris over tid. Når Norge sier nei og venter med å innføre til prisen har sunket til et nivå Norge er villig til å betale, er det andre land som må betale for innovasjonen.
Det sier administrerende direktør i Legemiddelindustrien, Leif Rune Skymoen. Han mener en av hovedutfordringene er at Norge har blant de laveste prisene på legemidler i Europa.
– Det er en forventning om lavere priser enn det vi ser i andre land, og derfor tar prosessen lengre tid før de kommer til enighet. Det har konsekvenser både for når pasienter i Norge får tilgang, men også for attraktiviteten Norge har overfor internasjonal legemiddelindustri.