Kronikk: Hva skjer når USA fører norsk legemiddelpolitikk?

LMI-direktør Leif Rune Skymoen stiller spørsmålet i et innlegg i Dagens Medisin. For hva kan konsekvensene bli av at USA ønsker å presse prisene ned etter en modell som kan minne om den norske?

Publisert 22. oktober 2026
Skjermdump fra Dagens Medisin 22. oktober 2026.

Den amerikanske administrasjonen ønsker å presse medisinprisene i USA ned, etter en modell som kan minne om den norske.  For norske pasienter kan konsekvensene bli alvorlige. Vi frykter at nordmenn kan miste tilgang til nye medisiner.

Den ubehagelige sannheten er at USA i flere tiår har tatt regningen for to av Europas viktigste fellesgoder: forsvar og medisiner. Det har gitt Norge mulighet til å holde utgiftene nede, men samtidig bidratt til å presse prisene på medisiner ned til et nivå som i et globalt perspektiv ikke er bærekraftig, skriver Skymoen.

Les hele innlegget i Dagens Medisin